Sıkça Sorulan Sorular

Ankara Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinden tüm Ankara’lıların kolayca yararlanmasını sağlayacak Türkiye’nin en gelişmiş şehir kartıdır.

Başkent Kart sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız, Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası A-Blok’ta bulunan Başkent Kart bankosundan 20₺ karşılığında teslim alabilirler.
Sosyal destek için Başkent kart almak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle sosyalhizmetler.ankara.bel.tr adresinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Online veya POS cihazı bulunan bütün işyerlerinden alışveriş yapabilir, ilgili kurumlardan fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilir, ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz.

Para yatırıp çekebilir, kartınızı kişiselleştirdikten sonra ise karttan karta para gönderebilir ve diğer tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Türkiye’nin en kapsamlı şehir kartı bir çok alanda hayatınızı kolaylaştırırken, siz de herhangi bir kart aidatı ödemezsiniz.

Başkent Mobil cüzdan üzerindeki “Fatura Ödeme” menüsünden ASKİ faturalarını ödeyebilirsiniz. Yakında anlaşmalı tüm kurumlara ait fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Herhangi bir banka ATM’sinden şifre değişikliği yapabileceğiniz gibi (“Başkent Cüzdan” kaydı oluşturduğunuz telefon numaranızla) Başkent 153 çağrı merkezini arayarak 5’i tuşlayıp Başkent Kart menüsüne girebilir, ilgili yönlendirmelerle şifrenizi kendiniz kolayca değiştirebilirsiniz.

Bankaların ATM cihazlarından, Başkent Mobil uygulamasındaki “Başkent Cüzdan” menüsünden kartınızı tanımlayarak veya sisteme kayıtlı cep telefonunuzdan Başkent153 çağrı merkezini arayarak bakiye sorgulamasını yapabilir, kartınızla ilgili diğer işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

“Başkent Mobil” Profil bilgilerinizin doldurulmuş olduğundan emin olun. Çünkü aynı bilgilerle Cüzdan için de bir kullanıcı oluşturmanız gereklidir.
Detaylar için https://baskentkart.com.tr/nasil-kullanilir/ sayfasındaki “Başkent Cüzdan Kayıt Olma ve Kart Ekleme İşlemleri” videosunun izleyebilirsiniz.

“Başkent Cüzdan” a giriş yaparken “Kayıt Ol” tuşuna basıp sekiz haneli bir şifre (sekiz haneden az veya fazla olmayacak şekilde) belirleyebilirsiniz.

Sosyal Destek kartları yasa gereği bahis, kuyum, tekel ve online işlemlere kapalı olarak kullanıma sunulmaktadır.

“Başkent Kart”ınızın tanımlı olduğu telefon numaranızın doğru olduğundan emin olunuz. Telefon numarası doğru değilse kart başka müşteriye tanımlıdır uyarısı alırsınız.

“Başkent Cüzdan”a giriş yaparken önce “Kayıt Ol” butonunu tıklayarak “sekiz haneli şifrenin belirlenmesi (sekiz haneden az veya fazla olmayacak şekilde) ve giriş ekranında telefon numaranızın başında 0 (sıfır) olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yatırılan gaz ücretleri sadece “gaz.ankara.bel.tr” web sitesinde adresleri yazan Gazmatik kiosklarında, doğalgaz faturası ödemek ya da kartlı sayaçlara doğalgaz kredisi yüklemek için kullanılabilecektir. Aynı web sitesinde nasıl fatura ödenebileceği veya karta dolum yapılabileceği de açıklanmıştır.

Başkentgaz, “Başkent Mobil” üzerinden ödeme yapılması konusunda gerekli entegrasyonu sağlamadığı için online ödeme yapılamamaktadır.

Gazmatiklerde elden ödeme yapacağınız bir kısım bulunmaktadır, bakiyenin yetmemesi halinde ek olarak bu kısımdan gerekli bedeli yatırabilirsiniz. Başkent karta yüklediğiniz para hesabınızda “normal bakiye” olarak harcanmak üzere kalır ve doğalgaz ödemesi ile eşleşmez. Bu sebeple doğalgaz faturası için eksik kalan kısmı “Başkent Kart”taki bakiyenizden ödeyemezsiniz.

Başkent 153 uygulaması üzerinden ya da 153'ü arayarak 5 'e tuşladıktan sonra iletişim sağlayabilirsiniz.